Shop Mobile More Submit  Join Login
Atam02 by blackdidthis Atam02 by blackdidthis
English: This is an image from my portrait series... One of arguably one of the greatest statesmen that has not only proven himself by his reforms but also through his military abilities. I have tried to complete this image for today especially (10th of November) in memorial of his death. Sadly I was not able to work on it as much as my hearts desire but none the less here it is with all the efforts in it.
I am giving you permission to use this image (at its full resolution being download-able) personally and/or professionally with no legal strings attached. All I request is for you to respect that it is an image of a public figure that means and represents a lot to so many.
Thank you
___
Türkçe: Gelmiş geçmiş (bence) en büyük devlet adamlarından bir tanesi ve askeri dehası Atam'ın bu tablosunu maalesef gönlümdeki görkemlilikte yapamadım. Biraz "Buruk" yapmaya niyetim vardı ancak görsel olarak daha bir görkem elde edebilmeyi isterdim. Elimden 10 kasıma yetiştirebilmek üzere ancak bu kadarı gelebildi.
Eğer çalışmamı beğenir ve herhangi bir şekilde elinizde bulunmasını isteyecek olursanız onur duyarım. Teşekkür ederim.
Tam çözünürlükte indirebilmek üzere buraya yükledim. Benden ticari ya da kişisel HER şekilde kullanmanıza izin var. Tek talebim Atama olan saygım ve sevgim ile az uğraşmadığım bu eseri de ayni saygı ile kullanmaya özen göstermeniz. Siyasi görüşünüz ne olursa olsun mevcut Ülkemizin adeta "kurtarıcısı ve kurucusu" Atatürk'e çok şey borçluyuz.
Teşekkür ederim
:icondamla-deviantart:
damla-deviantart Featured By Owner Mar 7, 2015  Professional Digital Artist
Ellerinize sağlık! harika bir çalışma!
Reply
:iconblackdidthis:
blackdidthis Featured By Owner Apr 9, 2016
Çok teşekkür ederim
Reply
Add a Comment:
 
×
  • Art Print
  • Canvas
  • Photo
Download JPG 4096 × 4096Details

Submitted on
November 10, 2014
Image Size
6.4 MB
Resolution
4096×4096
Link
Thumb
Embed

Stats

Views
311
Favourites
4 (who?)
Comments
2
Downloads
0
×